Haberler


23

 Hatso Konferans Salunumuzda gerçekleştirilen Hakkari Bölgesel istişare Toplantısı'na Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN ile TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve beraberindeki heyet katıldılar. Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bugün burada hem Hakkari'nin hem de Ülkemizin ekonomik sorunları ile ilgili karşılıklı görüşmeler yapacağız dedi.

Bakan Pekcan,”Burada genellikle bakanlığımızın kısa dönemde yaptıkları hizmetlerle ilgili bilgi vereceğim ve sizin sorunlarınızı dinleyeceğim Hakkari bizim için çok önemli bir yerdir 2 ülkeye sınır komşusu olan bir ilimizdir bu kadar çok gümrük kapısı olan başka bir elimiz yok zaten Dolayısıyla Hakkari potansiyelin çok altında bir ticari ekonomik rakamları var inşallah el birliği ile bizlerin destekleri sizlerin gayretiyle bu rakamları Hakkari'nin laik olduğu yere getireceğiz.

Gaziantep'in yaptığını Hakkari neden yapmasın Gaziantep en başarılı illerimizden 1 tanesi Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıldaki hedefi yüksek gelirli ülkeler düzeyine yükselmektir. Bizde bu amaçla bakanlık olarak teknoloji marka tasarımını destekliyoruz.

Kadın ve Genç Girişimciler konumunda daha fazla yararlanmaları için İhracat Genel müdürlüğümüz bünyesinde kadın ve Genç girişimciler daire başkanlığını kurduk bakanlık olarak şu an çok fazla etkin olamadığımız pazarlarda daha fazla etkin olabilmek için yeni politikalarımız oluşturup stratejiler oluşturuyoruz.

Biz Hakkari'nin ve bütün ilçelerinin önünü nasıl açarız. Biz buradaki gümrük kapılarının nasıl daha verimli çalıştırabiliriz onu konuşalım. Esendere Sınır Kapısı da çok güzel oldu. İnşallah şimdi Üzümlü Sınır Kapısı için de çalışmalarımız devam ediyor. Üzümlü'de yaklaşık 60 dönüm arazi tahsis ettik. Projesini yaptırdık bir tanesinin ihalesi bitti. İnşallah Esendere gibi bir kapıyı da Üzümlü'de yapacağız.

-Burada çalışacak Gümrük memurlarımız için lojman yapıyoruz

Devletimizin herkesin faydalanabileceği destekler var. Şu ana kadar 31 ilimizde ihracat destek ofisleri açtık. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de böyle bir talep olmuş onu şuan değerlendiriyoruz. ihracatçılarımıza, özellikle kobilerimize finansal açıdan destek olmayı hedefliyoruz.

Biliyorsunuz esnaf ve sanatkârlarımıza DESKOP bir yıla kadar yüzde elli ile bir yıldan fazla yüzde sekiz kredi desteği veriyoruz. Daha önce bu oran dört ve beş idi. Hakkari'de 24 milyon değerinde bu krediden faydalanan iş adamlarımız var. Hakkari’nin dış ticaret rakamlarına baktım; toplamda 93 milyon dolar bir dış ticareti var. 93 milyon dolar dış ticareti sadece 29 firma yapmış demek ki firmalarımız dış ticaret yapmaya odaklanmıyor şeklinde konuştu.

 

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı  Servet Taş, ilimiz Türkiye’nin en genç nüfusuna sahiptir. İl genelinde ilköğretimde okuyan 800 bine yakın 7-16 yaş grubu öğrencimiz mevcuttur. Hakkari geçmişi yüzyıllara dayanan beylikler ve aşiretler geleneğinden gelen bir şehirdir dedi.

-Hakkari stratejik bir konuma sahiptir

Başkan Taş,” Sınır kapımızda ileri olarak yol, lojman ve kalıcı binaların yapılması, ticarete de açılması en büyük beklentimizdir. Yine Irak’a sınır olan ilçemiz Derecik sınır kapısının faaliyete açılması bölgeye çok ciddi katkı sağlayacaktır.

İlimizin Irak ve İran’a sınır olması, yer altı ve doğal tabiatıyla gelecekte ticari, ekonomi ve sosyal kalkınmada çok önemli gelişmelerin yaşanacağı stratejik bir konuma sahiptir. Bütün çabamız kısa vadede her alanda atılacak adımlarla ilimizin ve bölgemizin kalkınmasında bütün dinamiklerin hayata geçirmektir. Genç nüfusumuz bizim için bir şanstır ve avantajdır” dedi.

-Hisarcıklıoğlu:" ticaret olmadan zenginlik olmaz"

Ticaret olmadan zengin olmanın mümkün olmadığını anımsatan TOB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise,” zengin olma yolunun ticaretten geçtiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu,” Ticaret önce huzur olmasını ister. Zengin olmak istiyorsanız da ticaret yapacaksınız. Bizde diyoruz ki Hakkari zengin olsun. Zira Hakkari ne kadar zenginse Türkiye de o kadar zengindir. Hakkari eskiden kötü bir imaja sahipti. Ama artık yaylalarında, dağlarında terörün değil, halayların çekildiği, festivallerin, fotoğraf sergilerinin yapıldığı, kış turizminin, doğa turizminin merkezi olma yolunda ilerlemektedir.

Cidden de Hakkari’de müthiş bir ilerleme var. TOBB olarak Hakkari’ye hep yeni eserlerin kazandırılması için gayret gösterdik. Önce çıraklık eğitim merkezi, kilim atölyesi ve bir okula destek sağlandı. Esendere gümrük kapısının modernizasyonunu yaptık. 

Yüksekova'da hava alanı açıldı. Aslında o asrın projesiydi. Esendere yolu yenileniyor. Hem Hakkari hem de Yüksekova oda başkanlarımızla sürekli görüşüyoruz. İki başkanımız da Ankara da büyük gayret gösteriyor. Bizler de onlara destek veriyoruz. Sizin sıkıntılarınızı ve önerilerinizi bizzat iletip hükümetimize iletiyoruz. Birlikte çözüm arıyoruz. Ben her iki başkanımıza da gayretlerinden ötürü teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık ise, İlimiz çinko rezervi açısından Türkiye’nin en zengin bölgesidir. Ülkemizde maalesef bir izobe tesisi bulunmamaktadır. İran’a 200-250 dolara sattığımız madeni 2500-3000 dolara tekrar satın almaktayız dedi.

Okunma Sayısı: 1125
resim
Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2018